Začátek července tohoto roku přinesl změnu do českého právního řádu – vstoupil v platnost dlouho očekávaný zákon o hromadném soudním řízení. Tento právní nástroj, který má kořeny v USA a úspěšně funguje v řadě evropských zemí, se po letech váhání konečně dočkal svého místa i v českém právu.
Co to znamená pro spotřebitele a malé podnikatele?
Zákon o hromadném soudním řízení otevírá dveře těm, kteří se dosud zdráhali bojovat za svá práva. Spotřebitelé a menší podnikatelé nyní mohou společně vymáhat své právní nároky proti jednomu podnikatelskému subjektu. Soud tyto nároky projedná najednou a vydá jediný rozsudek. Hromadnou žalobu lze podat ve sporech, kde dosud nebylo zahájeno individuální soudní řízení.
Cílem by mělo být jednak výrazné snížení nákladů na vedení soudního řízení, což je klíčová výhoda pro ty, kteří by si dříve nemohli dovolit samostatně bojovat s velkými firmami. Dalším efektem by mělo být sjednocení rozhodovací praxe soudů a v neposlední řadě by mělo dojít k odbourání určité části případů, kdy se s ohledem na očekávané náklady soudního řízení ekonomicky nevyplatilo se svých nároků domáhat.
Jak může vypadat praxe?
Možná se vám už stalo, že jste ve vyúčtování telefonního operátora objevili poplatek za službu, kterou jste si neobjednali. Dostali jste místo odškodnění omluvu, nebo slevu na produkt, který nechcete a nepotřebujete? Vlk se nažral a koza zůstala celá. Velké firmy (a zdaleka nejde jen o telefonní operátory) moc dobře vědí, že se jednotlivci soudit pro pár stovek nevyplatí a výsledek je takový, že vám a jiným uživatelům služeb, se podobné položky objevují ve vyúčtování i nadále.
Díky novému hromadnému řízení půjde řešit tyto případy daleko jednodušeji. Pouze se jednoduše přidáte k hromadnému řízení. V důsledku dojde k narovnání tržního prostředí, protože velcí hráči přestanou spoléhat na to, že vyúčtování nikdo nekontroluje.
Pro malé a střední podnikatele je tu další výhoda – za spotřebitele se podle tohoto zákona považuje i podnikatel, který zaměstnává méně než 10 osob a jeho roční obrat nepřesahuje 50 milionů korun. Tento zákon tedy otevírá dveře malým a středním podnikatelům k úspěšnému domáhání jejich práv.
Konec šmejdů v Čechách?
Poslední dobou jsme svědky případů, kdy jsou spotřebitelé podvedeni například při telefonických nabídkách, kde jsou uváděni do časové tísně, nebo kdy jsou záznamy hovorů upravovány tak, aby to vypadalo, že byla uzavřena nevýhodná smlouva. I když tyto praktiky lze řešit trestněprávně, nový zákon otevírá další cestu, jak se bránit proti těmto tzv. šmejdům.
Na webu Ministerstva spravedlnosti naleznete přehled aktuálně probíhajících soudních řízení, kde si můžete sami ověřit, jestli aktuálně není vedeno řízení, ke kterému byste se mohli připojit. Nejste si jisti, zda se vám vyplatí domáhat se svých práv soudní cestou? Neváhejte nás kontaktovat. Možná právě váš případ bude možné řešit prostřednictvím zákona o hromadném soudním řízení.