Novela zákoníku práce, která byla schválena Senátem 9.4.2025 a její plánovaná účinnost je 1.6.2025, výrazně mění pravidla pracovněprávních vztahů. Cílem tzv. flexinovely je zvýšit flexibilitu na trhu práce, a to jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Mezi nejdůležitější změny patří:
- Výpovědní doba nově běží ode dne doručení výpovědi druhé straně.
- Výpověď ze zdravotních důvodů je sjednocena pod jeden důvod; zavádí se jednorázová náhrada nemajetkové újmy místo odstupného při výpovědi kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání.
- Zkušební dobu lze sjednat až na 4 měsíce pro běžné zaměstnance a až na 8 měsíců pro vedoucí zaměstnance (u stávajících zaměstnanců s možností dodatečného prodloužení dohodou).
- Rodiče na rodičovské mohou pro stejného zaměstnavatele vykonávat práci na dohodu (DPP/DPČ) v rámci stejného druhu práce.
- Výjimka z pravidla „třikrát a dost“umožní neomezené prodlužování pracovních poměrů na dobu určitou při náhradě za rodičovskou nebo mateřskou dovolenou.
- Nezletilí od 14 let mohou vykonávat lehké práce během hlavních prázdnin.
- Zvýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních dvou měsících na 80 %
- Zrušení povinnosti vstupní lékařské prohlídky pro první kategorii rizikovosti prací.
Spolu s flexinovelou přichází i změny v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., které upravuje osobní překážky v práci. Nové nařízení vlády bylo vydáno 23. dubna 2025, bude účinné 1. 6. 2025 a přináší tyto hlavní změny:
- Rozšíření definice manželství – za manžela se nově považuje i partner z registrovaného partnerství.
- Pracovní volno při svatbě – 2 dny volna na vlastní svatbu (náhrada mzdy za 1 den); volno i na svatbu dítěte nebo rodiče.
- Pracovní volno při úmrtí – 2 dny volna s náhradou mzdy při úmrtí blízké osoby + další volno při účasti na pohřbu; možnost až 5 dnů volna bez náhrady.
- Léčení dítěte – doplnění práva na volno i pro cestu zpět od lékaře.
- Vyhledání nového zaměstnání – pracovní volno až na 4 dny s náhradou nebo bez, podle důvodu skončení pracovního poměru, plus další volno na využití služeb Úřadu práce.
Jak tedy na změnu zareagovat?
Některé z výše uvedených změn se do pracovněprávních vztahů promítnou rovnou, jiné je třeba ještě do pracovněprávní dokumentace zakomponovat. Doporučujeme určitě před účinností novely projít stávající pracovní smlouvy. Některé mohou přejímat dosavadní znění zákona o délce nebo běhu výpovědní doby a platí pravidlo, že smlouva má přednost před zákonem. Tudíž bude nutné odstranit staré znění zákona dodatkem. U pracovních smluv uzavíraných po nabytí účinnosti novely je nezbytné zajistit, aby používané vzory smluv neobsahovaly již neaktuální formulace, které neodpovídají nové právní úpravě. V případě, že zaměstnavatel hodlá sjednat odchylnou úpravu výpovědní doby oproti zákonné úpravě, je třeba ji v pracovní smlouvě aktivně sjednat a přesně formulovat, aby odpovídala vůli obou stran a současně byla v souladu s platným právem.
Nejste si jisti, jak kterou změnu aplikovat ve Vaší firmě? Ozvěte se nám!