Určitě jste se již někdy dostali do životní situace, že jste potřebovali podepsat nějakou smlouvu, ale nebylo možné se s druhou smluvní stranou potkat osobně. Co s tím? Obvykle firmy volí mezi čtyřmi možnostmi – podpis rukou, nebo elektronickým podpisem, odeslání emailem, nebo datovou schránkou. Pojďme si tyto možnosti níže rozebrat.
Podepisování dokumentů na dálku může být hračka
1. Podpis rukou a odeslání emailem – jednoduše podepíšete dokument propiskou, naskenujete ho a pošlete ho emailem v příloze. Druhá strana dokument vytiskne, podepíše a pošle zpátky. Tento postup ale nedoporučujeme. Samotné odeslání emailu neznamená jeho doručení a naskenovaný obyčejný podpis může být snadno zfalšován.
2. Elektronický podpis a odeslání emailem – dokument v PDF opatříte svým elektronickým podpisem a odešlete druhé straně emailem. Mnohem lepší řešení, protože elektronický podpis zaručuje, že dokument skutečně podepsala daná osoba. Problematické je, že elektronický podpis je zpoplatněn, a navíc stále odeslání emailu neznamená, jeho doručení. Pokud si tedy nezajistíte potvrzení druhé strany.
3. Podpis rukou a odeslání datovou schránkou – v tomto případě máme jistotu doručení dokumentu a spolu s dokumentem lze snadno přidat doručenku s údaji o doručení. Dokument zasílaný datovou schránkou dokonce ani nemusíte ručně podepisovat, protože se v podstatě podepíše identifikací odesílatele datové schránky.
4. Elektronický podpis a odeslání datovou schránkou – jak již bylo výše řečeno, samotné odeslání datovou schránkou nahrazuje elektronický podpis, takže je i v tomto případě zbytečné podepisovat elektronickým podpisem dokument, který odešlete datovou schránkou.
Jaké je tedy ideální řešení? Záleží na konkrétních okolnostech, nicméně nyní se otevírá zajímavá možnost. Nově je možné podepisovat dokumenty pomocí bankovní identity. V podstatě tedy můžete získat ověření podobné elektronickému podpisu bez nutnosti zřizování elektronického podpisu.
A co vy, jak podepisujete smlouvy?