Společnost s ručením omezeným (s.r.o.) je v České republice jednou z nejoblíbenějších forem podnikání. Důvodem je především omezené ručení společníků, což znamená, že podnikatelé (v pozici společníků, nikoliv jednatelů!) neriskují celý svůj osobní majetek, ale pouze vklad do základního kapitálu. Mít společnost navíc působí profesionálněji než živnostenské podnikání, což může být výhodou při jednání s obchodními partnery. Mnoho podnikatelů volí tuto formu i kvůli daňové optimalizaci, snadnějšímu vstupu investorů či možnosti přenechat firmu nástupcům.

Ať už chcete podnikat sami, nebo s více společníky, založení s.r.o. může být rozumným krokem, který vám poskytne právní jistotu i flexibilitu v řízení firmy. A my Vám nyní stručně řekneme, jak na to.

  1. Krok: Rozhodněte se pro název a sídlo společnosti

Nejprve je potřeba si ujasnit základní parametry společnosti:

  • Výběr názvu společnosti: Název musí být jedinečný a nesmí být zaměnitelný s jinými firmami. Jako první krok ověřte v obchodním rejstříku, jestli pod tímto názvem už nějaká společnost nevystupuje.
    • Tip: Obecně platí pravidlo, že Vámi preferovaný název by se měl alespoň o 2 znaky lišit od již existujícího názvu společnosti.
  • Sídlo společnosti: Určete místo, kde bude vaše firma sídlit. Sídlo musí být na území ČR a může to být i tzv. virtuální sídlo. To v podstatě znamená, že si od majitele domu v centru Prahy koupíte možnost zapsat adresu jeho nemovitosti jako sídlo společnosti. Budete ho mít na adrese, kde sídlí desítky firem.
    • Tip: Do zakladatelské listiny nechte vždy zapsat pouze město nebo obec, ve které bude Vaše firma sídlit. Tím zajistíte, že pokud byste se v budoucnu stěhovali jen v rámci tohoto města nebo obce, nebudete muset měnit (u notáře) zakladatelskou listinu.
  1. Krok: Vnitřní uspořádání společnosti

Dalším krokem je promyšlení základních parametrů společnosti, které následně budou promítnuty do společenské smlouvy.

  • Společník a jednatel: Je třeba promyslet, zda bude mít společnost jednoho společníka (tedy osobu, která ji vlastní), nebo více. Stejně tak zda bude mít jednoho jednatele, nebo více a pokud více, tak jestli má každý oprávnění jednat samostatně, nebo musí jednat společně, případně za jakých podmínek.
    • Tip: Různé obchodní podíly mohou být spojeny s různými právy. Některé mohou být spojeny například pouze s právem na zisku, jiné zase mohou mít třeba jen hlasovací práva. Samozřejmě lze práva spojená s podíly i kombinovat. Tak lze vnitřní strukturu nastavit tak, abyste se nikdy neocitli v patové situaci, kdy neshoda mezi společníky bude mít pro fungování společnosti paralyzující následky (typicky dva stejné podíly 50:50)
  • Základní kapitál: Musíte se také rozmyslet, kolik bude mít Vaše společnosti základní kapitál. Fakticky se jedná o investici společníků do společnosti, ze které by společnost měla být schopna pokrýt své náklady do doby, než si na ně začne sama vydělávat. Tuto investici by pak v pozdější době měla firma začít zhodnocovat a vyplácet společníkům zisk. Minimální výše vkladu na jednoho společníka je 1 Kč. Souhrn všech vkladů se nazývá základní kapitál.
    • Tip: Pokud bude základní kapitál společnosti do 20.000 Kč, je možné jej složit v hotovosti a nemusíte pro něj zakládat speciální účet v bance.
  • Další aspekty vnitřního fungování: Zde záleží na povaze plánovaného podnikání.
  1. Krok: Založení společnosti u notáře

Nyní je čas si rezervovat termín návštěvy u notáře, který s Vámi sepíše společenskou smlouvu formou notářského zápisu, bude po Vás chtít informace z předchozího kroku a podpis několika různých dokumentů. Na oplátku Vám společnost založí, sám zapíše do obchodního rejstříku a bude požadovat odměnu, která je daná notářským tarifem.

  1. Krok: Získání živnostenského oprávnění

Vaše kroky by od notáře měly směřovat rovnou na živnostenský úřad, protože notář Vám sice společnost s ručením omezeným založí sám a zapíše do obchodního rejstříku, ale abyste v České republice mohli legálně podnikat, je nutné získat živnostenské oprávnění. Podle druhu podnikání pak musíte splnit různé podmínky (např. doložení vzdělání, osoby odborného zástupce atd.).

  1. Krok: Registrace k daním a pojištění

Po zápisu do obchodního rejstříku se musíte registrovat na finančním úřadě k dani z příjmů právnických osob. Pokud plánujete zaměstnávat lidi, nezapomeňte na registraci u správy sociálního zabezpečení a zdravotních pojišťoven.

  1. Krok: Založení bankovního účtu a sehnání účetní

Dále by si Vaše firma měla založit bankovní účet a zajistit vedení účetnictví. Doporučujeme si na vedení účetnictví hned od začátku najmout odborníka, abyste se později vyhnuli problémům s finančními a dalšími úřady.

  1. Krok: Zajištění dalších povolení a licencí

V závislosti na typu podnikání může být nutné získat specifická povolení či licence, zejména pokud se chystáte podnikat třeba ve zdravotnictví či vzdělávání.

Založení společnosti s ručením omezeným není náročný proces, vyžaduje však pečlivost a správnou posloupnost jednotlivých kroků. Chcete začít podnikat? Obraťte se na nás a se založením s.r.o. Vám rádi pomůžeme.