Nenápadná novela občanského soudního řádu přinesla od července tohoto roku velkou změnu v doručování platebních rozkazů do datových schránek. Nově se totiž uplatňuje fikce doručení také při doručování platebních rozkazů. Stačí tak nemít měsíc přístup k datové schránce a „neštěstí“ je na světě.

Co je to platební rozkaz?

Nejprve si pojďme shrnout, co je to platební rozkaz. Jedná se o rozhodnutí soudu, kterým se vymáhá peněžitý dluh v důkazně jednoduchých případech. Věřitel podá návrh, zaplatí snížený soudní poplatek a pokud soud shledá z dodaných důkazů, že je jeho nárok pravděpodobně oprávněný, vydá platební rozkaz. Dlužník poté musí do patnácti dnů dluh zaplatit, nebo podat odpor. Pokud neudělá nic, tak platební rozkaz nabude po účinnosti a je vymahatelný stejně jako rozsudek soudu.

Co se mění?

Kouzlo změny spočívá v tom, že nově soud nemusí doručovat platební rozkaz do vlastních rukou, stačí když jej odešle adresátovi do datové schránky. Po deseti dnech od dodání zprávy nastává tzv. fikce doručení a má se za to, že byla adresátovi doručena. Od tohoto dne začne adresátovi běžet patnáctidenní lhůta na to, aby se proti tvrzením v platebním rozkazu bránil a podal odpor.
Jenže v tomto je právě kámen úrazu. Zatímco vy budete odpočívat na delší dovolené, u soudu poběží řízení o vás bez vás. A po návratu bude čekat studená sprcha…

Nemusíte totiž být skutečným dlužníkem, aby vás někdo za dlužníka u soudu označil. Stačí když někdo v návrhu na vydání platebního rozkazu tvrdí, že mu nebyla zaplacena faktura, která je již po splatnosti. Samozřejmě se může a nemusí jednat o úmysl.

Jakože cože?

Dá rozum, že když poběží řízení, o kterém nevíte, těžko budete moci soudu doložit třeba výpisem z bankovního účtu, že jste fakturu už dávno zaplatili. S trochou nadsázky je možné říci, že v době sociálních sítí není složité zjistit, že jste odjeli na delší dovolenou na druhý konec světa. Stačí aby se o vašich cestách kromě vašich přátel také dozvěděli nějací protřelí podvodníci a zcela legální cestou z vás udělali soudem uznané dlužníky.

Buďte opatrní

Přijde vám to nespravedlivé? Jedna z právních zásad zní: „právo patří bdělým“. Obzvláště bdělý je třeba být právě u institutu fikce doručení, který má zabraňovat tomu, aby se někdo záměrně vyhýbal převzetí zásilky a tím oddaloval řízení. Nezapomeňte tedy zajistit pravidelnou kontrolu poštovních i datových schránek, ať už se jedná o schránky osobní, nebo vašich firem a určitě si zapněte emailové notifikace.

Někdy ani bdělost a obezřetnost nestačí a do potíží se můžete dostat raz dva. Existují samozřejmě možnosti, jak lze případné doručení fikcí zvrátit, když pro to existují vážné důvody. V advokátní kanceláři VIA IURIS budeme vždy na vaší straně a rádi s vámi individuálně probereme vaší situaci.